صفحه اصلي > اخبار 
پنج شنبه ١٤ مرداد ١٤٠٠
پیوندهای مفید
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 59373
 کل بازدید : 2024664
قابل توجه کلیه دانشجویان رشته های پرستاری مدارک لازم جهت تسویه حساب از دفتر گروه آموزشی پرستاری به شرح زیر میباشد - 1 نسخه پایان نامه صحافی شده که در دو طرف مجلد اطلاعات کامل دانشجو به فارسی وانگلیسی چاپ شده باشد - 1 حلقه DVD شامل : - پایان نامه با فرمت word و pdf ، - Extract فارسی با هر دو فرمت word و pdf - extract انگلیسی با هر دو فرمت word و pdf - فایل powerpoint دفاع - فایل Data SPSS  


  چاپ        ارسال به دوست

اطلاعیه

دروس دو واحدي اشنايي با مكاتب مشهور طب مكمل و همچنين اصول طب ايراني

 

رئیس محترم دانشگاه/ دانشکده علوم پزشکی  و خدمات بهداشتی درمانی ...

 

سلام علیکم

همانگونه که مستحضرید طب­های سنتی و مکمل طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت و مراکز مرتبط در کشورهای پیشرو، گروهی از اعمال و محصولات درمانی یا سلامتی هستند که بخشی از طب رایج نمی باشند. این تعریف بیانگر این حقیقت است که روش­هایی برای سلامتی و درمان در جوامع وجود دارند که در دانشکده­های طب رایج به آن­ها پرداخته نمی شود،‌ ولی این روش­ها در سلامت مردم (مثبت یا منفی) موثرند، و اتفاقا آمارها نشان می­دهند که استفاده از آن­ها به شدت رو به رشد و گسترش است. بنابراین دولت­ها و سازمان­های جهانی طی دو دهه­ی اخیر در صدد شناسایی، آموزش،‌ پژوهش، استانداردسازی و قانون­گذاری در این حوزه برآمده­اند. سازمان جهانی بهداشت پس از اجرای اولین برنامه­ی استراتژیک در زمینه­ی طب­های سنتی و مکمل (2002 2005) و پس از سه مطالعه جهانی (Survey) با مشارکت 179 کشور عضو؛ در حال حاضر برنامه­ی استراتژیک ده ساله­ی خود (2014 2023) در تمام حوزه­های سیاست­گذاری، قانون­گذاری، ارتقاء آموزش­ها و پژوهش­ها برای تولید شواهد، و نیز گسترش دسترسی جوامع به خدمات طب­های سنتی و مکمل را در دستور کار دارد.

طب ایرانی نیز که پیشینه­ی طولانی از تاریخ و فرهنگ و تمدن و حکمت در کنار تجربه­ی هزاران ساله­ی قبل و بعد از اسلام در ایران و سایر کشورهای دنیا را دارد، آن­قدر اهمیت ملی و بومی و علمی برای ما دارد که با درک جایگاه درست و شایسته­ی آن تلاش کنیم در دانشگاه­های علوم پزشکی و همچنین مراکز پژوهشی خود به آن بپردازیم تا دوباره به اندازه­ی قدر و توان خویش بتواند مسیر احیا و ارتقاء و توسعه منطقی خود را طی کند.

حسب اسناد بالادستی نظام، از جمله بند دوازدهم سیاست­های کلی سلامت، ابلاغی مقام معظم رهبری، سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی و مواد قانونی تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مصوب مجلس شورای اسلامی؛ بازشناسی، تبیین، ترویج و نهادینه نمودن طب سنتی ایرانی از وظایف همه دستگاه­های ذی­ربط، با محوریت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده که باید به آن پرداخته شود.

بر اساس آن­چه که در بالا به اختصار اشاره شد و همگام با تجربه جهانی از ادغام آموزش اجمالی طب­های سنتی و مکمل در کوریکولوم آموزشی دانشجویان پزشکی و سایر گروه­های علوم پزشکی، درس دو واحدی آشنایی با مکاتب مشهور طب مکمل و همچنین اصول طب ایرانی، از سال جاری در قالب آموزش مجازی از طریق دانشگاه علوم پزشکی مجازی اجرایی خواهد شد، تا از این مسیر بتوان فرصت احیاء و توسعه و بازخوانی علمی طب ایرانی و برخی مکاتب طب مکمل، و خدمات طب فراگیر به بیماران را بر اساس شواهد علمی موجود و آنچه که تولید خواهد شد فراهم نمود. بدیهی است کسب توانایی بیشتر برای گروه پزشکی و آموزش مردم برای تفکیک موارد غیر علمی و غیر صحیح کار ارزشمند دیگری است که امیدوارم این مسیر نیز پیگیری گردد.

در فایل پیوست، که در اولین جلسه از درس دو واحدی مذکور تدریس می­شود، وضعیت موجود، چالش­ها، و افق­های ملی و بین المللی پیش روی طب­های سنتی و مکمل به طور اجمال بیان شده، و سعی شده است نگاهی علمی و همه جانبه و به دور از افراط و تفریط یه این بخش از علم داشته باشد.

ضمن تشکر از دست اندرکاران تدوین این درس، مقتضی است برگزاری این درس دو واحدی به نحو مقتضی به دانشجویان محترم اطلاع رسانی گردد. امید است اجرای این برنامه گامی موثر در توسعه طب ایرانی و اعتلای جایگاه این گنجینه ارزشمند در دانش پزشکی گردد.

 

 

 

       
    #didgah_signature#/#signature#/0b14ad03-4c0c-4aae-9aca-d5bcd07e226a/2e9627c9
 
 

 

رونوشت:

ü      جناب آقای دکتر نمکی وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت استحضار

ü      اعضای محترم شورای معاونین جهت استحضار

ü      معاونین محترم آموزشی دانشگاه /دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی ... جهت استحضار

ü      مدیران ودبیران محترم حوزه معاونت آموزشی جهت استحضار

 

 

 
 

 

 دانلود فايل : tebe sonati va mokamel.pdf ( 6605KB )


١٠:٣٩ - چهارشنبه ١٨ دی ١٣٩٨    /    عدد : ١٥٩٤٨    /    تعداد نمایش : ٥٧٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
صفحه اصلی دانشگاهمعاونت آموزشیمعاونت پژوهشیمعاونت درمانمعاونت فرهنگی و دانشجوییکتابخانه مرکزیتماس با دانشگاه
 

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences